wtorek, 23 grudnia 2014

Forrest Gump- W. Groom


Forrest to idiota.
Wszyscy wokół to wiedzą.
Wie to nawet on sam.
Lecz los wydaje się tym faktem nie przejmować.

"Życie idioty to nie bułka z masłem".

"Forrest Gump" to poruszająca historia, która udowadnia, że nic nie jest niemożliwe. Książka stanowi krótkie streszczenie życia głównego bohatera - Forresta Gumpa, które jest bogate w różnorakie wątki. Niektóre z nich wydają się mniej lub bardziej prawdopodobne, czy też śmieszne. Właśnie dzięki tej wielowątkowości każdy czytelnik może się identyfikować z bohaterem. Forrest łączy w sobie przeróżne cechy osobowości na pierwszy rzut oka sprzeczne lub nieprawdopodobne, które w miarę kolejnych przygód pomagają mu w życiu diametralnie je zmieniając.

Książka jest czymś w stylu autobiografii głównego bohatera. Czytelnik jest świadkiem kolejnych wydarzeń w życiu Forresta. Towarzyszy mu od dzieciństwa, przez szkołę średnią, wojsko. W złych jak i dobrych czasach. Forrest w miarę kolejnych przygód przechodzi przemianę z chłopca wymagającego specjalnego podejścia, który jest jednocześnie pośmiewiskiem, w człowieka o gołębim sercu i ostrym jak brzytwa umyślne.

Pomimo małej objętości książka obejmuje wiele wątków z życia bohatera, jego przemyśleń i złotych myśli. Język, może początkowo stanowić problem, ponieważ nie jest typowo literacki.  I o ile na początku trochę mi to przeszkadzało, to pod koniec byłam już do niego przyzwyczajona. 

Najmocniejszą stroną książki jest sam bohater, ale również humor wplatany od czasu do czasu w fabułę. Połączenie nieliterackiego języka, nietypowego bohatera ze specyficznym humorem daje efekt ironicznego komentarza do realnej rzeczywistości, gdzie nie zawsze wszystko to co żałosne czy komiczne jest za takie uznane. 

Podsumowując, "Forrest Gump" to pozycja, którą powinien znać każdy zapalony czytelnik. Książka stanowi smutną refleksję nad współczesnym światem, ale jednocześnie uczy, że nawet z najgorszego położenia można wybrnąć.

Serdecznie polecam.

2 komentarze: